FAQ

wszystko co musisz wiedzieć

Zobacz listę najczęściej zadawanych pytań. Dowiesz się m.in.: jak przygotować psa do zabiegu, jak zaopiekować się nim po operacji, co należy zrobić ze znalezionym psem/kotem.

Jak przygotować pacjenta do pierwszej wizyty w gabinecie?

To zależy od celu samej wizyty. Jeżeli przychodzicie Państwo do nas z psem/kotem w celu wykonania zabiegów profilaktycznych zazwyczaj wystarczy dostarczenie książeczki zdrowia zwierzęcia. 

W przypadku gdy mamy do czynienia z kontynuacją leczenia z innej przychodni prosimy o dostarczenie wypisu bądź dotychczasowej historii leczenia.

W razie badań dodatkowych tj. USG czy pobranie krwi znajdziecie Państwo informację w dalszej części i działu „FAQ”.

Jak pobrać mocz do badania od psa/kota?

Pobranie moczu do badania jest proste i nie powinno sprawić właścicielom problemów. Mocz powinien być pobierany do odpowiedniego pojemnika. Minimalna ilość potrzebna do badania wynosi około 2-3ml. Należy dostarczyć mocz jak najszybciej do lekarza weterynarii, ponieważ świeżo pobrany ma największa wartość diagnostyczna. Maksymalny czas przetrzymywania próbki w lodowce to około 6 godzin. 

W przypadku kotów, sytuacja jest troche bardziej skomplikowana. Mocz można pobrać na czystą, pustą kuwetę lub przy pomocy specjalnego, silikonowego żwirku.

Co powinienem/am wiedzieć przed przyjściem na badanie USG?

USG jamy brzusznej to badanie diagnostyczne, które pozwala określić nieprawidłowości zmian w jamie brzusznej. W celu uzyskania pełnego obrazu narządów zaleca się prowadzenie 12godzinnej głodówki, podanie środków eliminujących gaz z przewodu pokarmowego na dwie-trzy godziny przed wizyta. Ponadto, pacjent nie powinien oddawać moczu przez dwie godziny przed badaniem, celem lepszego zobrazowania ściany pęcherza moczowego.

Jak należy przygotować pupila do badania krwi?

Analiza krwi jest jednym z podstawowych badan laboratoryjnych, dostarczającym informacji o stanie ogólnym pacjenta. Zanim zwierze trafi do gabinetu, powinno być odpowiednio przygotowane do pobrania krwi. Zaleca się aby pacjent w momencie wizyty był na czczo, aczkolwiek należy pamiętać o zapewnieniu czworonogowi dostępu do wody pitnej. Głodókwa nie powinna trwać dłużej niż 8-12 godzin, a u bardzo młodych zwierząt wystarczy 6 godzin.

Kiedy trzeba obciąć pazury?

Korekcji pazurów powinniśmy dokonywać w momencie kiedy są one za długie i mogą utrudniać prawidłowe poruszanie się zwierzęcia. Większość psów prowadzących aktywny tryb życia jest w stanie zetrzeć puszkę pazurową do prawidłowej długości i nie wymaga naszych działań. Inaczej sprawa ma się z palcami pierwszymi potocznie zwanymi „wilczymi”. Nie mają one kontaktu z podłożem i należy raz na 4-6 tygodni wykonywać ich korekcję. 

W przypadku kotów, większość pacjentów nawet mimo regularnego korzystania z drapaka może wymagać interwencji ze strony lekarza.

Mój pies „saneczkuje”, intensywnie wylizuje tylną okolicę ciała. Co zrobić?

Saneczkowanie czy wylizywanie i wygryzanie tylnej okolicy ciała bardzo często jest mylnie postrzegane przez właścicieli jako efekt zarobaczenia. Należy zdać sobie sprawę, że takie objawy pojawiają się dopiero przy bardzo silnej infestacji pasożytów. 

Najczęstszą przyczyną tego typu zachowań jest przeładowanie i zatkanie ujść zatok gruczołów okołoodbytowych. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej udać się z pupilem do najbliższego gabinetu weterynaryjnego. Nieleczone zatkanie zatok gruczołów okołoodbytowych może prowadzić do bolesnego i przykrego w skutkach dla czworonoga stanu zapalnego.

Badanie kału. Jak prawidłowo zbierać próbki?

Do badania wymagane są trzy próbki. Kał powinno się pobierać w odstępach dwudniowych.  Analiza nie wymaga dostarczenia dużej ilości materiału. Wystarczająca jest objętość rzędu wielkości orzecha laskowego. Można go przechowywać w lodówce (nie zamrażać).

Mój czworonóg ma/miał kleszcza. Co robić?

Kleszcz to bardzo nieprzyjemny pasożyt zewnętrzny, nie dość że samo jego ukąszenie jest bolesne, to także wiąże się z ryzykiem zarażenia chorobami, których jest wektorem. 

W przypadku zauważenia kleszcza u Państwa zwierzaka prawidłowym postępowaniem jest możliwie najszybsze usunięcie intruza. Najlepiej wyjąć go przy pomocy specjalnej pęsety bądź dedykowanego urządzenia. Pod żadnym pozorem nie należy pajęczaka smarować masłem itp. W razie wątpliwości służymy Państwu pomocą i usuniemy delikwenta.

Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z faktu, że nawet najsprawniejsze usunięcie kleszcza nie chroni przed chorobami, które przenosi. Zarówno w przypadku psa jak i kota może okazać się konieczne profilaktyczne badanie krwi lub w razie wątpliwości badanie samego kleszcza.

Jak poradzić sobie z brzydkim zapachem z jamy ustnej mojego zwierzęcia?

Brzydki zapach z jamy ustnej najczęściej związany jest z fatalnym stanem uzębienia pupila. Z powodu braku lub niedostatecznej profilaktyki jamy ustnej (szczotkowanie) dochodzi do odkładania i mineralizacji płytki nazębnej. Osad ten ma porowatą strukturę, w której idealne miejsce do kolonizacji znajdują liczne bakterie. To metabolity powstałe wskutek ich żerowania odpowiadają za nieprzyjemny zapach z pyszczka. 

Bardzo rzadko także błędy dietetyczne mają związek z powstawaniem niepożądanego odoru.

Znalazłem/am błąkającego się psa/kota. Co teraz?

W przypadku znalezienia psa lub kota bez obroży należy udać się do najbliższej przychodni weterynaryjnej, celem sprawdzenia czy zwierzę posiada chlip lub skontaktować się ze strażą miejską.

Czym jest czipowanie? Czemu służy i jak wygląda?

Czipowanie to metoda szybkiej identyfikacji zwierząt. Sam proces wygląda podobnie do rutynowego zastrzyku. Podczas iniekcji mikrochip umieszczany jest pod skórą lewej strony szyi lub między łopatkami. Każdy czip ma swój indywidualny numer, który rejestrowany jest w internetowej, międzynarodowej bazie zwierząt. W razie znalezienia błąkającego się zwierzaka można dokonać odczytu przy pomocy specjalnego urządzenia.

Mój pies/kot trzepie głową. Co to może być?

Potrząsanie czy trzepanie głową najczęściej świadczy o dyskomforcie, którego źródło jest umiejscowione w okolicy głowy. W większości przypadków mamy do czynienia ze stanem zapalnym ucha, aczkolwiek niekiedy problem może być zlokalizowany w jamie ustnej bądź w jamie nosowej. Należy możliwie jak najszybciej zgłosić się na wizytę do najbliższego gabinetu weterynaryjnego.

Sterylizacja/kastracja, czy to konieczne?

Zabiegi te są konieczne ze względu na zwalczanie bezdomności wśród zwierząt. Ponadto przeprowadzenie kastracji zapobiega występowaniu wielu chorób. W przypadku samców ogranicza to ryzyko przerostu prostaty, nowotworów jąder, a u samic wystąpienia ropomacicza oraz guzów listwy mlecznej. Każda ruja znacząco zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworów gruczołów mlekowych.

Co powinienem/nam wiedzieć przed wyborem pierwszego psa/kota?

Wybór pierwszego czworonoga w naszym życiu nie jest prostą decyzją. Wielu ludzi dokonuje go zbyt pochopnie co później może zaowocować sporym rozczarowaniem. Należy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że zwierzę to nie przedmiot i nie można ot tak wymienić go na inny model. Szykując się na powiększenie swojej rodziny o psa czy kota trzeba zadać sobie kilka kluczowych pytań: jaki prowadzimy tryb życia, czy jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie, czy pozostali domownicy wykazują zaangażowanie i wyrażają zgodę na zwierzę. Odpowiedź na nie powinna ułatwić wybór. Dobierajmy pupili o podobnym temperamencie do naszego własnego.

Adres:

Gabinet Weterynaryjny RubinVet
Ul. Rubinowa 6
05-500 Piaseczno

Godziny otwarcia:

pn. – pt.: 8:00 – 21:00
sobota: 9:00 – 15:00
niedziela: 10:00 – 13:00

Kontakt: